تبلیغات
بسطام فردا

LOGO

 
  • سه شنبه 12 شهریور 1392 - 02:56 ق.ظ
  • دسته بندی :
  • نویسنده: بسطام فردا
بسطام – خبرگزاری مهر: رئیس شورای اسلامی شهر نمونه گردشگری بسطام در آستانه آغاز شورای چهارم شهر، عملکرد 6 ساله شورای دوره سوم را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، قانون اساسی کشورمان توسط جمعی از حقوقدانان و فقهای برجسته بر اساس شرع مقدس اسلام نوشته و تدوین شده است و اصول و ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران را ترسیم کرده و در فصل هفتم خود به شوراها پرداخته است.

در اصل یکصدم قانون اساسی آمده است: برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت، شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می‌گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می‌کنند.

با این مقدمه می توان گفت نقش شوراهای اسلامی در اداره جامعه بر شهروندان پوشیده نیست و ورود اهل فضل و دانش و متخصص و کارآمد به شوراهای اسلامی شهر و روستا برای خدمت به مردم اهمیت فراوان دارد و رهبر معظم انقلاب بارها در مناسبت‌های مختلفی اهمیت شوراهای اسلامی شهر و روستا را تبیین فرموده‌اند و حل مسائل جاری و روزمره مردم به دست خود مردم را از اثرات تشکیل شوراها دانسته‌اند؛ امری که اگر رخ دهد سبب افزایش "اعتماد عمومی" خواهد شد.

معظم له در مراسم دهم اردیبهشت ماه 1390 که به مناسبت روز شوراها برگزار شده بود تاکید فرمودند: "...اصل ایجاد شوراهای اسلامی شهر و روستا در قانون اساسی، نشان دهنده اهتمام نظام جمهوری اسلامی ایران به مجموعه متنوع فکرها، مشورت‌ها و دیدگاه‌ها در اداره امور کشور است و این موضوع، نقطه مقابل نظام های ارتجاعی و استبدادی است..." اهمیت این موضوع ما را بر آن داشت تا در روزهای پایانی عمر سومین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا با محمد هاشم حسنی، رئیس شورای اسلامی شهر نمونه گردشگری بسطام نشستی داشته باشیم و عملکرد شش ساله این شورا در دور سوم را از زبان او بشنویم.

عملکرد شوراها در سه دوره گذشته را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

هیچ عبادتى بالاتر از خدمت به مردم نیست. در سال ۱۳۷۷، بند 100 قانون اساسی محقق شد و جمهوری اسلامی در زنجیره تکمیل دولت سازی، شوراهای اسلامی شهر و روستا را به عنوان نهادی نوپا در اوایل دهه سوم انقلاب در جهت ارتقای سطح کارآمدی نظام تأسیس کرد تا وظایفى که براى شوراها در قانون ذکر شده، را به طور کامل به انجام برساند و به تبع آن بسیارى از مشکلات مردم برطرف شود، خوشبختانه شوراهای اسلامی نیز در این زمینه موفق عمل کرده و در کلیات توانستند رضایت نسبی مردم را کسب کنند، اما در بخش‌هایی نیز موفق نبودند.

قسمت عمده‌ای از کاستی های شورای شهر ایرادات قانونی بود و دست شوراها برای انجام وظایفی که خود قانون بر عهده آنها محول کرده، بسته بود و شوراها را به بجای شورای شهر به شورای شهرداری مبدل کرد اما امیدواریم که مجلس شورای اسلامی با بازنگری قانون، شوراها را به جایگاه اصلی خود برسانند.

اگر بخواهم در خصوص عملکرد شوراها قضاوت کنم با رعایت شرط انصاف و با در نظر گرفتن امکانات و محدودیت‌های موجود، عملکرد شوراها را خوب ارزیابی کرده و معتقدم که گام بزرگی در راه تحقق مردم سالاری دینی بود.

دوره‌ سوم شورای اسلامی تمام شد، کارنامه‌ شما چه بود؟ چقدر در راستای کاهش مشکلات گام برداشتید؟

چیزی که ظاهرا تمامی ندارد همین مشکلات است، ما هم تلاش و کوشش زیادی به خرج دادیم تا در راستای کاهش آلام و مشکلات مردم قدم برداریم، گاه موفق بودیم و گاهی بدلایل قانونی توفیق چندانی نداشتیم، یکی از مهمترین اقدامات ما ثبات مدیریت در پست شهرداری با آقای محسن حسنی در این دوره بود و همکاران بنده در شورای شهر در راستای حمایت از ایشان از هیچ اقدامی دریغ نکردند و پس از پایان ماموریت وی و بازنشستگی ایشان با انتخاب آقای محمدعلی یعقوبیان شهرداری جوان و آشنا با محیط شهر در همان جهت ایجاد ثبات در مدیریت گام برداشته شد.

مهمترین مشکل و خواسته مردم شریف شهر بسطام را چه می‌دانید؟

مهمترین خواسته در سطح عالی، شهرستان شدن بسطام و در حوزه شهر و شهرداری عمده مطالبات مردم به خدمات عمرانی و از جمله آسفالت ختم می‌شود. میزان آسفالت کار شده در طول دوره سوم شوراها بسیار خوب بود به طوری که تقریبا اکثریت محلات شهر را پوشش می‌دهد. برای بهبود عبور و مرور و زیبا سازی شهر در قالب طرح‌های تعریض کوچه و خیابان‌ها و احداث خیابان، حل مشکلات ورودی شهر و احداث پل هوایی در بلوار اصلی شهر، مشارکت در ساخت و بازسازی بقعه سید ابوالقاسم، فعالیت‌های فرهنگی، بهداشتی و اجتماعی، خرید خودروهای سبک و سنگین، تولید و پخش آسفالت، تجهیز پارک‌های شهر به تجهیزات روشنایی، احداث چندین بوستان در محلات سطح شهر، ساخت و زیبا سازی چندید میدان و ده‌ها مورد کوچک و بزرگ سوای انجام امور روزمره مانند نظارت بر حسن انجام صدور پروانه ساخت، جمع آوری زباله‌ها و ... از جمله خدمات شورا برای شهر و شهروندان است که به طور مستمر انجام می‌شود.

البته در این بین با توجه به مشکلات اقتصادی بوجود آمده در سطح کلان، با مشکل نقدینگی نیز روبرو بودیم که خوشبختانه با درایت اعضای شورای شهر و تدبیر شهرداران وقت، بر این مشکلات نیز فائق آمده و نمره قابل قبولی از این آزمون کسب کردیم که انشاء الله مورد رضای خداوند قرار گیرد.

طرح تعریض شهری در خیابان سید ابوالقاسم بسطام با چه هدف و اعتباری محقق شده است؟

بزرگترین پروژه‌ تعریض شهری در طرح گسترش خیابان سید ابوالقاسم بسطام صورت گرفته است این طرح از جمله پروژه‌های عمرانی شهری است که شهرداری پس از اخذ مجوز از شورای اسلامی شهر نمونه گردشگری بسطام و کمیسیون ماده پنج، نسبت به توافق با ورثه مرحوم شمس و تملک ملک مزبور به مساحتی بیش از  دو هزار مترمربع اقدام شده است.

هدف ما از انجام این قبیل اقدامات ساماندهی وضعیت فیزیکی منطقه و به تبع آن رفع مشکلات ساختاری است. این ملک در خیابان سید ابوالقاسم و پس از سوله عمران شهرداری واقع شده که با تخریب آن و تملک و تعریض املاک مجاور، تاکنون بیش از ۷۰ درصد این طرح تحقق یافته است و در حال حاضر تخریب بنای موجود به مساحت ۷۵۰ مترمربع در این ملک اجرا شده و تعریض ادامه مسیر در دستور کار قرار دارد.

شایان ذکر است که خیابان سیدابوالقاسم یكی از معابر اصلی شهر بسطام محسوب می‌شود و شاید تا چند سال گذشته، آن چنان ترددی در این محدوده مشاهده نمی‌شد، اما امروز به واسطه بسیاری مسائل از قبیل رشد فیزیكی شهر و خط ارتباطی شرق و غرب بسطام و احداث سایت بازار هفتگی جمعه در این مسیر، مورد استفاده سفرهای درون شهری غرب به شرق و بالعكس قرار گرفته، از این رو اخذ تدابیر ترافیكی و تعریض این خیابان ضروری است، این طرح با تمرکز و جدیت مجموعه مدیریت شهری اعم از شورای اسلامی و شهرداری عملیاتی شد.

تأکید می‌کنم که مدیریت شهری بر انجام کیفی پروژه‌های کلان عمرانی متمرکز شده و اجرای این طرح و دیگر طرح‌های عمرانی در سطح شهر در راستای توسعه شهری و با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شهر نمونه گردشگری بسطام صورت می‌گیرد.برچسب ها : بسطام , شهرستان بسطام , حسنی , هاشم حسنی , شورا , رییس شورا , شهرداری , سید ابوالقاسم ,

آخرین مطالب

 
» غبار فراموشی بر چهره تکیه مزج نشست/ تخریب به جای تعمیر ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» خلاق؛ واژه گم شده از گردشگری ایران/ پتانسیل صنایع، شهرها و اقشار خلاق می تواند حرکت کُند گردشگری را سرعت بخشد. ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» ریاست شورای شهر بسطام: نمره شهردار بسطام در عملکرد، نمره بالای 20 می باشد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» فصل الخطاب قانون است و شهرستان بسطام اجرا خواهد شد/ارتقاء بسطام نسبت مستقیم با ارتقاء شاهرود دارد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» تیم سه گانه شهرستان بسطام بر سکوی سوم کشور ایستاد ( شنبه 7 اسفند 1395 )
» راه طولانی مجموعه تاریخی منحصر بفرد بسطام برای ثبت جهانی ( چهارشنبه 4 اسفند 1395 )
» سایمون گفت می توانی ورودی المپیك 2018 را بگیری ( یکشنبه 9 اسفند 1394 )
» وقتی حقیقت از دست وزارت کشور هم در می رود!! ( سه شنبه 1 دی 1394 )
» نشست خبری شهردار و رییس شورای شهر بسطام با اصحاب رسانه +تصاویر ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» بسطام در کش و قوس ثبت جهانی است/ بازدید متوسط سالانه ۸۰۰ توریست خارجی ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» مقدمات دفن پروفسور شهریار عدل در مجموعه تاریخی بسطام فراهم می شود ( جمعه 5 تیر 1394 )
» قلعه نو خرقان ،روستای هدف گردشگری ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» مجموعه فرهنگی -تفریحی کهکشان بسطام نیازمند توجه ویژه مسؤولین ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» جاده جنگل ابر ،آری یا خیر ؟! ( جمعه 22 اسفند 1393 )
» جشن سالروز صبوری و متانت مردم مظلوم شهرستان بسطام +درددلی کوتاه با رییس دولت تدبیر و امید ( جمعه 5 دی 1393 )

نویسندگان

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


سایت خبری تحلیلی شهرستان بسطام

ایجاد کننده وبلاگ : بسطام فردا