تبلیغات
بسطام فردا

LOGO

 
در باب امام زمان (عج)
 س.امام زمان (عج) مجردند یا متاهل ؟
آیا فرزند هم دارند؟
 ج.پاسخ را با ذكر چند نكته بیان می دارم


اولا، چون امام زمان (عج) ازدیده ها پنهان است ودر پشت پرده غیبت قرار دارد ،نمی توان از راه حس ومشاهده و  به صورت عادی به پاسخ سوال نائل آمد ونیز چون سوال از مباحث عقلی وانتزاعی نیست ،از راه برهان عقلی نیز نمی توان پاسخ را دریافت كرد ،تنها را ه پاسخ گویی ،روایات پیشوایان معصوم (ع) است كه چون آنان از علم برتری بهره مند می باشند ،می توانند از آینده خبر دهند كه از آن جمله حوادث ومسائل مربوط به حضرت حجت (عج) است.

دوما: حال كه پاسخ را از اخبار پیشوایان معصوم (ع) باید جستجو كرد به سراغ روایات می رویم در روایات نیز پاسخ روشنی وجود ندارد ،بلكه در برخی روایات  با ایهام واشاره در این زمینه سخن به میان آمده است از جمله:

1- مفضل بن عمر گوید؛ از امام باقر (ع) شنیدم كه در مورد امام مهدی( عج) فرمود(صاحب الزمان را دوغیبت است،یكی ازآن دو به اندازه ای طولانی شود كه برخی گویند : حضرت از دنیا رفته وبرخی گویند شهید شده است اما كسی جز آنانی كه امور حضرت را پی گیری می كنند ، از مكان وفرزندان وی آگاه نیستند 1 )
2- از امام صادق نقل است كه(( گویا می بینم  حضرت مهدی(عج) را با اهل وعیالش در مسجد سهله است.2 ))  
3- از امام هشتم (ع) در دعایی نقل شده (اللهم اعطه فی نفسی واهله وولده وذریته وجمیع رعیته ما تقر به عینه وتسر به نفسه.3 ))خدایا ،مایه  روشنی  چشم  راخوشحالی امام (عج) دراو وخانواده و فرزندان وذریه وتمام  پیروانش فراهم فرما)).
4- نیز از آن حضرت در مورد امام زمان(عج) این دعا نقل شده است((اللهم صل علی ولایه عهد والائمه من ولده.4 ))خدایا، بر والیان و فرزندان وی كه امامند درود فرست.
ظاهرا این روایات دلالت بر زن و فرزند داشتن امام (عج) است.

این روایات به فرض پذیرش و درستی سند وصحت انتساب آن به امام معصوم از نظردلالت به روشنی گویا نیست كه فرزند داشتن حضرت دردوره غیبت باشد.
در برخی احادیث مشكل سندی و در برخی دیگر مشكل دلالت وجود دارد.
افزون براین روایاتی كه وجود دارد كه با صراحت وجود فرزند را برای حضرت نفی می كنند5.

ثالثا : با توجه به روایات مذكور می گوییم كه:
درموردزن وفرزند داشتن حضرت مهدی (عج) سه احتمال وجود دارد.

1- حضرت ازدواج نكرده است.
لازمه این احتمال آن است كه امام(عج) یكی از سنتهای مهم اسلامی را ترك كرده باشد، كه با شان امام سازگار نیست، اما از سوی دیگر چون غیبت از اهمیت بیشتری برخوردار است به ناچارامام ازسنت چشم پوشی كرده است كه اشكالی ندارد برای حفظ مصلحت بالاتر از مصلحت پایین تر  چشم پوشی می گردد.

2- حضرت ازدواج كرده اما فرزندی ندارد .نداشتن فرزند به سبب غیبت است،پذیرش این فرض سوالی را بوجود می آورد كه آیا همسرش نیز ازعمرطولانی بهره مند است یا اینكه مدتی با حضرت زندگی كرده وبعد از دنیا رفته است/ در این صورت حضرت به سنت ازدواج عمل كرده وبعدبدون زن وفرزند زندگیش را ادامه می دهد.

3- حضرت زن وفرزند دائمی دارد.با پذیرش این فرض این سوالات مطرح است.آیا آنان نیز عمری طولانی دارند؟آیا فرزندان حضرت نیز فرزندانی دارند؟ اگر دارنداین همه اولاد در پی اصل خویش می افتند وهمین كنجكاوی مسئله را به جایی می رساند كه با فلسفه غیبت منافات داردباتوجه به مطالب مذكورنمی توان یكی از این سه احتمال را قاطعانه پذیرفت واین به مقتضای خرد ورزی است كه انسان در جایی كه دلایل كافی برای اثبات یا انكار چیزی ندارد، از ابرازحكم قطعی خود داری كند.
 
س. در احادیث است كه امام زمان (عج) با شمشیر واسب قیام می كند ،با توجه به تكنولوژی وپیشرفت وتكامل بشری و وجود سلاحهای پیشرفته وموشكهای قاره پیما وسلاحهای فوق مدرن اتمی ولیزری والكترونیكی امام چگونه با یك شمشیر با آنان مبارزه می كند؟

ج- می گویند پس از انفجار اولین بمب اتمی در هیروشیما وناكازاكی ،انیشتن پیش بینی كرد كه جنگ جهانی سوم جنگ اتمی خواهد بود وفاجعه انسانی وغیر انسانی آن به قدری دهشتناك وهراس انگیز است كه نمی توان آن را تصور نمود، فقط می دانیم كه انسانها از لحاظ امكانات زندگی به عصر ((حجر)) بر می گردند با این پیش فرض وذهنیت جنگ با شمشیر توجیه پذیر می گردد. اما از طرف دیگر می دانیم كه نظام آفرینش وسیر زندگی انسان براصل ((تكامل)) تداوم داردتكامل وپیشرفت همه جانبه قانونی فراگیر وجهان گستر است علم واندیشه بشر پیوسته درمسیرتكامل قرارگرفته وآثارآن نو به نومیگرددودر ساخت ابزارهای مختلف دفاعی ورفاهی و صنعتی و علوم آزمایشگاهی و ابزاری كه كاربرد آن در زمین یا كیهان است تجلی پیدا می كند سیر علوم به سوی كمال همانند رودخانه ای است كه هر چه به جلو می رود شیب آن بیشتر و سرعت آن افزونتر  میگردد ولی انسان از آغاز آفرینش تا عصر ظهور با همه تلاش و بكارگیری هوش و نبوغ علم و اندیشه خویش فقط قادر می گردد 4/7% علوم و واقعیات هستی را كشف كند؛یعنی 2 قسمت از 27 قسمت“ بقیه آن در عصر ظهور شناخته خواهد شد 1.
پس با فرارسیدن زمان ظهور تجلی خورشید حقیقت تیزتر می شود و با توزیع عادلانه امكانات و برقراری عدالت اجتماعی علاوه بر پیشرفتهای پیشین 6/92%مجهولات باقی مانده نیز معلوم می گردد.
به بیان دیگر : اتوماسیون و ماشینیسم مدرن نه تنها متوقف نمی گردد ،بلكه به سرعت تكامل می یابد، تكاملی كه توام با پیشگیری از جنبه منفی زندگی ماشینی و خطرات ناشی از آن خواهد بود یعنی هم ماشینیسم تكامل می یابد و هم تصفیه می شود .
پس چگونه می توان واپس گرایی و ارتجاع علمی و ابزاری را باور نمود و معتقد بودكه انسان عصر ظهور آن چنان گذشته گرا می گردد كه همانند آبا و اجدادش با شمشیر می جنگد و دفاع می كند؟

آیا سلاح امام زمان (عج) مادی است؟

آیا سلاح حضرت از قبیل احساس یك نوع ترس و وحشت فوق العاده در قلوب دشمنان است كه مانع هرگونه تصمیم گیری كفار در این زمینه می شود؟ یا یك نوع تاثیر مرموز روانی و ازكار انداختن دستگاههای فكری آنان از راه دور است كه قدرت استفاده از سلاحهای مخرب را مختل می كند؟
یا با اعجاز وكمك فرشتگان موانع را از سر راه بر می دارد؟
یا این سلاح همانند یك اشعه مجهول و مرموز است كه كاربردش ماوراء همه سلاحهای كنونی است و می تواند همه سلاح ها را خنثی كند؟ 3.
هریك از سلاحهای ذكر شده ابزاری است كه در زمان حضرت برای برداشتن موانع وشكستن استحكامات اهریمنی دشمن ممكن است به كار گرفته شود،لیكن اصل بر این است كه زندگی مردم از مسیر طبیعی و عادی خارج نگردد و از اعجاز و سلاحهای غیرعادی در مواقع ضرورت و جهت دلگرمی و آرامش روحی مومنان استفاده گردد.

پس لازم است دو نكته را بیان كنیم:

1-استفاده از سلاح غیر مادی؛امداد غیبی و حمایت الهی در پیروزی حضرت نقش دارد

امام صادق(ع) در توضیح آیه (اتی امر الله فلا تسعجلوه))می فرماید4(منظور از حادثه ای كه حتما تحقق پیدا می كند و برای تحقق آن عجله نكنید، امر ما اهل بیت(ع) وظهور حضرت حجت (عج) و تشكیل حكومت جهانی و رجعت امامان(ع) است)). وقتی حضرت ظهور كند خداوند او را به سه چیز تایید خواهدنمود1- فرشتگان 2- ایجاد رعب در دل دشمنان 3- به وسیله مومنان.

در برخی روایات شمار فرشتگان به تناسب موقعیتهای مورد نیاز مختلف 3000،5000،و46000نفر ذكر شده است5.این دسته روایات می رساند كه فرشتگان همانند جن تحت فرمان حضرت هستند ودر موقعیتهای مختلف از وجودآنان بهره می برد.

2-استفاده از سلاحهای مادی:
اگر چه امدادهای غیبی در پیروزی حضرت نقش اساسی دارند ،اما پیروزی آسان بدست نمی آید، بلكه با رنج طاقت فرسا همراه است، چه این كه مومنان وبلكه انسانها عموما پیوسته مورد آزمایش قرار می گیرند، فرو رفتن در شداید و سختی ها یكی از ابزار آزمایش است .
امام صادق (ع) می فرماید :((پیروزی بدست نمی آید مگر در غرقاب خون و عرق1برای دوست شما مهدی (عج)آن وسیله سركش ذخیره شده است.))

راوی حدیث می گوید :پرسیدم منظور از وسیله سركش چیست؟ امام (ع) فرمود((ابری است كه در آن غرش رعد وشدت صاعقه یا برق است. او بر این وسیله سوار می شود ،آگاه باشید او بزودی بر ابرها سوار می گردد و به آسمانهای هفتگانه صعود می كند و همه جای زمین یا زمین های هفتگانه را در هم می نوردد))2

مسلما منظور از ابر،ابر معمولی نیست زیرا ابرهای معمولی وسیله ای نیستند كه بتوان با آنها سفر فضایی كردچون درجوزمین در حركتند وبا زمین فاصله ناچیزی دارند ونمی توانند از آن بالاتر بروندبلكه اشاره به وسیله فوق العاده  سریع السیری است كه در آسمان به صورت توده ای فشرده از ابر به نظرمی رسداین وسیله غرشی همانندرعد وقدرتی وشدتی همانند صاعقه وبرق دارد .از حدیث ذكر شده می توان  دریافت كه موضوع عقب گرد صنعتی در كار نیست بلكه به عكس سخن از پیشرفت خارق العاده ای است كه به موازات آن باید تكامل در همه زمینه ها صورت گیرد3.

پس منظور از بكار گیری شمشیر كنایه از جنگ است؛ یعنی جنگ وخونریزی جزء برنامه رسمی مهدی موعود است، ایشان مامور است دین اسلام را عالمگیركند وجلوی بیدادگری را بگیرد اگرچه با جنگ وتوسل با شمشیر باشد برخلاف سیره ورویه پدران بزرگوارش كه كه چنین ماموریت حادی نداشتند وبه پند واندرز اكتفاء می كردند4.

بنابراین منظور از قیام مهدی (عج) به سیف، اتكاء به قدرت نظامی است، همانگونه كه (قلم) كنایه از علم وفرهنگ است. ضرب المثل های زیادی در فرهنگهای مختلف در مورد شمشیر كه سمبل قدرت است وارد شده است.

س. چاه پشت مسجد جمكران توسط چه كسی وچه موقع حفر شده است؟ آیا حقیقت دارد كه كه اگر فردی خواسته ای داشته باشدودركاغذی بنویسد وآن رادرون آن چاه بیندازد به دست امام زمان(عج) می رسد؟

ج. آنچه در متون اسلامی آمده است این است كه در صورت درخواست از امام عصر(ع) ،آن را مكتوب كرده و در آب جاری یا چاه آب بیندازید و امام(ع) از آن آگاه خواهند شد، از جمله در كتاب تحفه الزایر آمده كه امام صادق(ع) فرمود هرگاه تو را حاجتی به خدای تعالی باشد،یا از امری خائف و ترسان باشی در كاغذی بنویس: بسم الله الرحمان الرحیم.اللهم انی اتوجه الیك باحب  الا سماء الیك واعظمها لدیك و اتقرب و اتوسل الیك به من اوجیت حقه علیك بمحمد و علی و فاطمه – تا برسی به نام مقدس حضرت مهدی(عج) و سپس می نویسی اكفنی كذا و كذا، بجای این دو كلمه حاجت خود را ذكر می كنی،بعد نامه را بپیچ و در میان گل بگذار و در آب جاری چاه آب بینداز كه حق تعالی بزودی فرج می فرماید.
اینكه نامه ها چگونه بدست امام (عج) می رسد ،كیفیتش مشخص نیست البته روایات بسیار داریم كه امامان معصوم(ع) از علوم خاص برخوردارند و امام هر آنچه بخواهد،خداوند او را آگاه می كند
امام صادق می فرماید: (هر گاه امام بخواهد چیزی را بداند ،خداوند او را آگاه می كند)5
شاید به اعتبار همین روایات از طرف مسئولین مسجد چاهی حفر شده تا نامه ها و حاجات درآن انداخته شود.

آیا امام زمان (ع)تغذیه هم می كنند؟

ج. حضرت ولی عصر ارواحناه فداه خود از جنس بشر است بنابراین نیازهای آن حضرت مانند دیگر افراد بشری است ،با وجود همه جنبه های خارق العاده ای كه در آن حضرت وجود دارد از اموری كه لازمه زندگی و بقاء بشر است آن حضرت مستثنی نیست ،لذا به تغذیه ،خواب ،لباس ،استراحت كه از نیازهای اولیه بشر برای بقاء و ادامه حیات است درآن حضرت وجود دارد و ولی عصر (عج) را چاره ای جز اینكه مانند سایر افراد بشر برای رفع این نیازها، تغذیه و استراحت داشته باشد منتها نوع غذا و كیفیت و میزان استراحت آن بزرگوار  همواره به گونه ای است كه سلامت و طول عمر آن حضرت را به خطر نیندازد بلكه علاوه بر تقویت و ثبات این حالت جوانی و شادابی امام(عج) نیز حفظ گردد.
علاوه بر این زندگانی ائمه معصمین(ع) همواره براساس زهد و قناعت و پرهیز از اسراف و حرام و امور شبهه ناك و مكروه بوده در پرداختن به امور مباح زندگی نیز همواره به حداقل اكتفا می كرده اند حضرت مهدی (عج) نیز شیوه ای جز راه و روش پدران بزرگوار خویش نداشته و نخواهدداشت.
لذا در روایتی از امام صادق در باره نوع پوشاك و تغذیه حضرت می فرمایند :به خدا سوگند لباسی جز لباس خشن و درشت نمی پوشد و غذایی جز غذای سخت و ناگوار نمی خورد).1

س . علائم ظهور حضرت حجت چیست؟

علائم ظهور به سه دسته ذیل تقسیم می شوند
1- نشانه های عمومی :شامل انحرافات كشورهای اسلامی وسایر كشورها در موازین دینی وفطری واین علائم مقارن ظهور نیست ، بلكه از سالها قبل از ظهور واقع می شوند، چنانكه آلان نیز بوضوح در جای جای این دنیای آشفته می بینیم

2- نشانه هایی كه سالیان اندك قبل از ظهور اتفاق می افتد ودلیل نزدیك بودن ظهور است

3- نشانه هایی كه مربوط به سال ظهور است :ازین دسته سوم برخی غیر حتمی وبرخی قطعی قطعی است

امام باقر(ع) می فرمایند: پیشاپیش این امر، گرفتن ماه پنج روز مانده به آخر ماه مبارك رمضان وگرفتن خورشید در نیمه ماه مبارك اتفاق می افتد در چنین حالتی است كه محاسبات ستاره شناسان از بین می رود.2

امام صادق(ع) می فرمایند: ندا از آسمان از مسائل قطعی است،خروج سفیانی حتمی است،فروبرده شدن عده ای جنایتكار در ((بیدا)) حتمی است،خروج یمانی حتمی است،كشته شدن نفس زكیه حتمی است)3

مولف كتاب نوائب الدهر علائم ظهور ،مرحوم سید حسن میر جهانی حدود 500مورد از علائم وحوادث قبل از ظهوررا بطور مستند نقل فرموده اند كه به بعضی از آنها اشاره می شود.
1- اختلاف بسیار روی زمین
2- خروج سفیانی كه مردی است از نسل یزیدبن معاویه و مرد پلیدی است.
3- وقوع زلزله در بغداد.
4- كشف حجاب و بی عفتی در زنها و شریك شدن زنها در تجارت و تمكین نكردن از شوهرانشان
5- تعطیل شدن مساجد تا 40 شبانه روز .
6- وقوع فتنه در میان شرقی ها و غربی ها
7- خراب شدن ری.
8- ظهور فتنه شدید در سال پیش از ظهور.
9- زیاد شدن مرض صرع و دیوانگی در اثر شدت فتنه و پریشانی
10- ضایع كردن نماز و پیروی كردن از شهوات و كم شدن امانتداری در بین مردم.
11-كم شدن كارهای خیر و كم شدن علماء حقیقی.
12-رشوه گرفتن قضات در حكم و ندانسته حكم كردن ایشان.
13-تدریس علوم باطله بر خلاف دین و دستورات قران كریم.
14-كینه علماء دین در دل گرفتن و سرزنش و بدگویی آنان و كشتن و خوار كردن سادات.
15- قرآن را با ساز و آواز خواندن.
16- سخت شدن دلها و خشك شدن اشك چشمها و بی اعتنایی به نصایح و پندها.
17- امر به معروف ونهی از منكر كننده را سرزنش كنند و او را از این كار نهی نمایند.
18- در هر سال بدعتها و شر زیاد شود و غیبت كردن به نظر مردم شایسته باشد.
19- مختصری از مالشان را در راه طاعت پروردگار مصرف می كنند و بیشتر آن را مصرف غیر طاعت پروردگار می كنند.
20- قبور ائمه را با گلوله خراب كنند.
21- طلاق و جدایی زیاد شود.
22- دین به دنیا فروخته شود و تعارفات دروغین در بین مردم فراوان گردد.1

با تشکر از پژوهشگر گرامی ،آقای محمد طاهری


برچسب ها : دین , سوالات دینی , امام زمان(عج) , آخرالزمان , علائم ظهور , ظهور مهدی(عج) ,

آخرین مطالب

 
» غبار فراموشی بر چهره تکیه مزج نشست/ تخریب به جای تعمیر ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» خلاق؛ واژه گم شده از گردشگری ایران/ پتانسیل صنایع، شهرها و اقشار خلاق می تواند حرکت کُند گردشگری را سرعت بخشد. ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» ریاست شورای شهر بسطام: نمره شهردار بسطام در عملکرد، نمره بالای 20 می باشد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» فصل الخطاب قانون است و شهرستان بسطام اجرا خواهد شد/ارتقاء بسطام نسبت مستقیم با ارتقاء شاهرود دارد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» تیم سه گانه شهرستان بسطام بر سکوی سوم کشور ایستاد ( شنبه 7 اسفند 1395 )
» راه طولانی مجموعه تاریخی منحصر بفرد بسطام برای ثبت جهانی ( چهارشنبه 4 اسفند 1395 )
» سایمون گفت می توانی ورودی المپیك 2018 را بگیری ( یکشنبه 9 اسفند 1394 )
» وقتی حقیقت از دست وزارت کشور هم در می رود!! ( سه شنبه 1 دی 1394 )
» نشست خبری شهردار و رییس شورای شهر بسطام با اصحاب رسانه +تصاویر ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» بسطام در کش و قوس ثبت جهانی است/ بازدید متوسط سالانه ۸۰۰ توریست خارجی ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» مقدمات دفن پروفسور شهریار عدل در مجموعه تاریخی بسطام فراهم می شود ( جمعه 5 تیر 1394 )
» قلعه نو خرقان ،روستای هدف گردشگری ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» مجموعه فرهنگی -تفریحی کهکشان بسطام نیازمند توجه ویژه مسؤولین ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» جاده جنگل ابر ،آری یا خیر ؟! ( جمعه 22 اسفند 1393 )
» جشن سالروز صبوری و متانت مردم مظلوم شهرستان بسطام +درددلی کوتاه با رییس دولت تدبیر و امید ( جمعه 5 دی 1393 )

نویسندگان

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


سایت خبری تحلیلی شهرستان بسطام

ایجاد کننده وبلاگ : بسطام فردا