تبلیغات
بسطام فردا

LOGO

 
نشست خبری شهردار بسطامشهر نمونه گردشگری بسطام در کش و قوس ثبت جهانی و بین المللی شدن است، در این راستا مدیران زیرساختهایی را آماده می کنند تا با تلاش های شبانه روزی مردم و مسئولان این خواسته به ثمر بنشیند.


به گزارش بسطام نیوز و به نقل از خبرگزاری مهر ،بسطام یکی از خوش آب و هواترین شهرهای استان سمنان در شش کیلومتری شاهرود واقع شده و با موقعیت جغرافیایی و تاریخی ویژه ای که دارد توانسته بخش عمده گردشگران استان را به خود جذب کند.

این شهر در جلسه هیئت وزیران در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ که در سمنان برگزار شد، به استناد ماده ۸ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به‌عنوان شهر نمونه گردشگری تعیین و اعلام رسمی شد.

ویژگی های بارز این منطقه اعم از قرار گرفتن جنگل ابر، آبشار تنگه داستان مجن، بناهایی که شش دوره تاریخی را در بر می گیرد، امامزاده ها، آرامگاه دو عارف نامی بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی، محصولات متنوع کشاورزی و باغی و ... توانسته کمک شایان ذکری به جذب انواع گردشگر تاریخی، معنوی، عرفانی و ... به این منطقه داشته باشد.

در همین راستا در نشست اصحاب رسانه با نصرت الله خدامی رئیس شورای شهر بسطام، علی بعقوبیان شهردار و مهدی استیری بخشدار بسطام که شامگاه پنج شنبه برگزار شد، خبرنگاران به بحث ویژه گردشگری و توریسم پرداخته و زمینه بین المللی شدن این شهر و ثبت جهانی آنرا مورد بررسی قرار دادند.

نشست خبری شهردار بسطام

دیودار از دنیای سفر: شهر نمونه بین المللی گردشگری ویژگی های خاص دارد، بسطام برای رسیدن به این هدف چه زیرساخت هایی را آماده کرده است؟

علی یعقوبیان شهردار شهر نمونه گردشگری بسطام: با زحمات زیادی که توسط بخش های مختلف شهر بسطام به انجام رسیده بخش قابل توجهی از زیر ساخت ها ایجاد شده است. با توجه به قابلیت های بسطام، این شهر به عنوان شهر نمونه گردشگری شناخته شد و امیدواریم بتوانیم آن را به نمونه بین المللی ارتقا دهیم.

مجموعه میراث فرهنگی شهر بسطام، آثار تاریخی و اماکن دیدنی، مسجد جامع و برج کاشانه، بقعه بایزید بسطامی، امامزادگان، مجموعه گردشگری زردابیه، مجموعه سنگ چخماق و ... در بخش بسطام و خود شهر بسطام را داریم.

ما چند نوع توریست در این شهر داریم، معنوی که برای زیارت امامزادگان به این منطقه سفر می کنند، یا گردشگران طبیعی که برای بازدید از جنگل ابر، منطقه فرحزاد و چشمه های هفت رنگ و در کل مجموعه گردشگری زردابیه به منطقه می آیند.

تعامل خوبی با میراث فرهنگی داریم، همراه و همسو با هم توانستیم مجموعه هایی ایجاد کنیم. تا مدتی قبل تنها مکان استراحتگاهی بسطام هتل جهانگردی این شهر بود اما طی چند سال اخیر مجموعه کهکشان آماده شده، فاز اول مجموعه دالاهو که به سبک سنتی طراحی شده تا پایان سالجاری اجرایی خواهد شد.

 شهر بهشت، باغ اورس و ایجاد فضای تفریحی پارک چغولگیر هم بخش دیگری از دیگر سرفصل های کاری ما بوده که سعی شده با همکاری بخش خصوصی تحقق یافته و به ارتقاء این منطقه بیانجامد.

برای ثبت جهانی، معیارهایی که به صورت ملی دیده شده باید ارتقا پیدا کند که با تلاش مضاعف همکاران ما در نهادهای مختلف بین سالهای ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ امیدواریم این خواسته تحقق پیدا کند.

نصرت الله خدامی رئیس شورای شهر بسطام: تنوع شش دوره آثار تاریخی بجای مانده در بسطام می تواند یکی از عوامل زیرساختی مهیا برای بین المللی شدن شهر نمونه گردشگری بسطام باشد. آثار دوره های سلجوقیان، ایلخانیان، تیموریان، آل کبک، صفویان و قاجاریه در کنار هم تقریبا در کشور بی نظیر است.

برخی از شهرهای گردشگری ما دو یا سه دوره بیشتر آثار تاریخی را در خود جای نداده اند و این ویژگی بسطام را از این شهرها متمایز می کند و یک گردشگر یا محقق که می خواهد این چند دوره تاریخی را بررسی کند می تواند با سفر به بسطام این کار را انجام دهد.

نشست خبری شهردار بسطام

نیکان از روزنامه فرهیختگان: شهرداری ها موظفند پنج درصد از درآمد خود را به ساخت هتل ها اختصاص دهند، شهرداری بسطام چقدر در این زمینه فعال است؟

یعقوبیان: ما امکانات و زمین در اختیار متقاضیان توسعه فضای شهری قرار می دهیم و به صورت مشارکتی در انجام پروژه ها سهیم هستیم. اگر به شرایط بسطام، خرده مالکی و قیمت بالای ملک در بخش مرکزی شهر آگاهی داشته باشید اذعان می کنید مهیا کردن زمین برای بخش خصوصی، اخذ مجوزها و ... فعالیتی بیش از پنج درصد از جانب شهرداری است در اکثر پروژه ها با این شرایط ما حدود ۵۰ درصد شریک هستیم و نیازهای پیمانکاران را برآورده می کنیم.

نیلی از خبرگزاری مهر: گردشگری ادبی در حال شکل گیری است، بسطام قابلیت جذب این نوع گردشگران را دارد؟

یعقوبیان: تعاملاتی انجام شده مثلا در بحث امامزادگان هیئت امنا و اوقاف هم پای کار هستند. سال گذشته با کمک هیئت امنای مجتمع تاریخی امامزاده بسطام دو جشن بزرگ برپا کردیم و کمک شد که گردشگر مورد نیاز ما به بسطام بیاید.

در موضوع ادبی هم هستند کسانی از همشهریان ما که در این مقوله کار می کنند و ما هم سعی کردیم در چاپ کتاب یا برنامه هایی که داشتند کمک کنیم ولی واقعیت این است که آنگونه که باید در بحث گردشگری ادبی پای کار باشیم نبوده ایم ولی باید توان بگذاریم که این بحث هم به نحو احسن ایجاد شود.

خدامی: اگر تحت عنوان کلی گردشگر و توریست کار کنیم، بحث روشن تر خواهد بود. شاید آمار تفکیکی نداشته باشیم که توریست طبیعی و یا تاریخی یا مذهبی چه تعداد داشتیم اما یک آمار کلی به راحتی ارائه می کنیم.

فروردین امسال در ایام تعطیلات نوروز بیش از 38000 نفر از بسطام دیدن کردند که تفکیک این که چه تعداد آن ها به ابوالحسن خرقانی سر زدند یا آبشار تنگه داستان مجن، یا مجموعه سنگ چخماق امکان پذیر نیست ولی می توانیم به صورت میانگین اعلام کنیم سالی ۸۰۰ توریست خارجی از آلمان، سوئد، فرانسه، ایتالیا و ... به این منطقه می آیند.

نشست خبری شهردار بسطام

ایمانی  از هفته نامه ظفر و پارسیای قومس: میزان تحقق بودجه شهرداری بسطام چقدر بوده است؟

یعقوبیان: با انجام پروژه ها توسط بخش خصوصی، تاکنون برای ۲۵۰ نفر اشتغال ایجاد شده و شغل غیر مستقیم ایجاد شده بسیار فراتر از این ها است چون اعتبارات از خود بخش خصوصی است.

در مجموعه دالاهو زمین گذاشتیم و بخش خصوصی سه میلیارد تومان آورده دارد و طی ۱۳ سال بازگشت به شهرداری خواهد داشت. شروع بازگشت سرمایه هم از ابتدای واگذاری زمین محاسبه می شود.

پروژه شهر بهشت با شش میلیارد تومان آورده قرار است در چند فاز شامل رستوران و فضای ورزشی و ... به صورت مقطع به مقطع انجام شود. مجموعه کهکشان با ۸۰۰ میلیون آورده در مرحله بهره برداری و بازگشت سرمایه قرار گرفته و در حال حاضر ۱۴ نیروی دائم و بیمه شده در کهکشان و هفت نیرو در شهر بهشت مشغول فعالیت هستند.

بودجه شهرداری بسطام در سال ۹۳ حدود چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال پیش بینی شده بود که در دی ماه همان سال محقق شد بعد از آن اصلاحیه ای به شورای شهر تقدیم و یک و نیم میلیارد دیگر به آن اضافه و تقریبا پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون  ریال محقق شد.

به دلیل مشکلات اقتصادی که تا پایان سال وجود داشت میزان تحقق بودجه سال گذشته ما به ۹۸ درصد رسید. اما بودجه سال جدید بر اساس بودجه تحقق یافته سال گذشته، روی پنج میلیارد  بسته شده و تا کنون هم با بودجه پیش بینی شده همراهیم.

تدابیر خوبی هم برای خشکسالی اندیشیده شده چرا که بسطام با فضای سبز و باغاتش شناخته شده است و نمی توان بدون برنامه ریزی در این زمینه پیش رفت. با اندک امکاناتی که داشتیم دو حلقه چاه حفاری و بخشی از فضای سبز احیاء شد.

تلاش کردیم آبیاری تحت فشار و مدرن برای بسطام اجرایی شود و تا کنون ۷۵ درصد شهر تحت پوشش این نوع آبیاری قرار گرفته و امیدواریم تا پایان سال ۹۵ کل شهر به این سیستم آبیاری با آب خام مجهز شود.

خدامی: تعامل خوب بین شورا و شهرداری باعث پیشرفت کار در هر مرحله ای می شود. هر شورا بزرگترین انتخاب خود را در انتخاب شهردار انجام می دهد و مسلما هر انتخابی مزایا و معایبی خواهد داشت ولی همکاری و همدلی این دو بخش می تواند باعث توسعه شود.

فقدان بودجه و نیروی مورد نیاز شهرداری برای انجام پروژه های بزرگ علت جذب سرمایه گذار است. ما بخشی از خدمات دهی شهر را هم به بخش خصوصی واگذار کرده ایم. در سرمایه گذاری های کلان، گردشگری و ... بخش خصوصی توانمندی لازم برای اداره و به بازدهی رساندن و درآمدزایی از طرح هایی اجرایی را دارد.

مجموعه سرمایه گذاری انجام شده بیش از ده میلیارد تومان است و سقف تکمیل پروژه ها سه ساله پیش بینی شده و امسال تا ۳۰ درصد به نتیجه رسیده است و به عبارتی ما دو برابر بودجه سالانه سرمایه گذار خصوصی در بسطام داریم.

نشست خبری شهردار بسطام

رضائیان نمایندگی روزنامه اطلاعات: برای بسطام ایده آل هایی تعیین شده بود، چقدر از این مهم تحقق یافته است؟

یعقوبیان: ما شرایط ایده آلی باید برای مردم پیش بینی می کنیم، همین که اینجای کار هستیم و بودجه پیش بینی شده ما تحقق پیدا کرده یعنی اعتماد سازی برای مردم. خط قرمز ما مردم هستند. سعی کردیم اعتماد سازی کنیم و کنار مردم و با مردم باشیم.

موضوعاتی که پیش بینی کرده بودیم تا ۷۵ درصد محقق شده و مابقی توان را می طلبد که به چه صورت بتوانیم در همراهی با مردم و بخش خصوصی فعالیت کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

صادقی خبرگزاری مهر: چه مقدار از وعده هایی که برای بهسازی بافت فرسوده خصوصا در اطراف مجموعه تاریخی بسطام داده بودید محقق شد؟

یعقوبیان: بافت فرسوده به شدت ما را آزار می دهد، سعی کردیم با همکاری مردم و مسئولان تا حدودی این مشکل را هم برطرف کنیم. الحمدلله در نشستی که با مسئولان قضایی داشتیم حمایت های خودشان را در این مورد اعلام کردند.

طرح جامع حریم بسطام هم در دست تصویب است که می تواند مقداری از این مشکلات را مرتفع کند. امروز با آزادسازی های انجام شده توسط شهرداری و میراث اطراف اماکن تاریخی، بافت فرسوده بسیار کم شده ولی در کلیت همچنان مناطقی هست که باید سریعتر در این باره مورد اقدام قرار گیرد.

خدامی: بافت فرسوده تعریف خاصی دارد و در هر نقطه شهر ممکن است وجود داشته باشد که باید با وارد کردن بخش خصوصی و اعطای تسهیلات برای احیای آن تلاش کنیم اما بافت تاریخی تعریف جداگانه ای دارد که اگر در محدوده شهر بسطام بافت تاریخی داشته باشیم که ارزش نگهداری داشته باشد به سراغ حفظ و نگهداری آن پیش خواهیم رفت و در این خصوص دو سه مورد بیشتر در شهر وجود نداشت.

ده منزل مسکونی در این مورد شناسایس شده و با پیگیری های انجام گرفته امیدورایم بتوانیم با همکاری میراث فرهنگی و مالکان، آنها را نگهداری کرده و به بافت تاریخی برای گردشگری اضافه کنیم یا حتی به عنوان مکان های اقامتی سنتی از آن ها بهره ببریم.

نشست خبری شهردار بسطام

بابامحمدی از بسطام نیوز :عصر حاضر ،عصر تبلیغات و اطلاع رسانی است فکر می کنید در این زمینه چقدر موفق عمل کرده اید؟

یعقوبیان: در مورد بسطام به دلیل قابلیت و ظرفیت های بالا هرچه اطلاع رسانی شود کم است. از اصحاب رسانه که همیشه همراه ما بودند قدردانی می کنیم و انتظار داریم پای کار باشند و تمام انرژی خود را در زمینه معرفی شهر و مجموعه های تاریخی آن به کار گیرند چرا که با اندک بضاعت ما این مهم تحقق نخواهد یافت.

آنچه در این شهر می بینید ثمره فعالیت های تیم شهرداری و اعتماد شورای شهر است، گاها پیشنهادات ما معقول هم نبوده ولی به دلیل اعتمادی که داشتند پذیرفته اند و کار هم به نحو احسن انجام شده است. ما هرچه بیشتر تلاش کنیم که مردم بهره مند شوند اعتماد سازی بیشتری انجام خواهد شد و کارها بهتر پیش می رود.
برچسب ها : نشست خبری , نشست خبری شهردار و رییس شورای بسطام , جشنواره زردآلو , خبرنگاران , روز خبرنگار , ثبت جهانی مجموعه جهانی بسطام ,

آخرین مطالب

 
» غبار فراموشی بر چهره تکیه مزج نشست/ تخریب به جای تعمیر ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» خلاق؛ واژه گم شده از گردشگری ایران/ پتانسیل صنایع، شهرها و اقشار خلاق می تواند حرکت کُند گردشگری را سرعت بخشد. ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» ریاست شورای شهر بسطام: نمره شهردار بسطام در عملکرد، نمره بالای 20 می باشد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» فصل الخطاب قانون است و شهرستان بسطام اجرا خواهد شد/ارتقاء بسطام نسبت مستقیم با ارتقاء شاهرود دارد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» تیم سه گانه شهرستان بسطام بر سکوی سوم کشور ایستاد ( شنبه 7 اسفند 1395 )
» راه طولانی مجموعه تاریخی منحصر بفرد بسطام برای ثبت جهانی ( چهارشنبه 4 اسفند 1395 )
» سایمون گفت می توانی ورودی المپیك 2018 را بگیری ( یکشنبه 9 اسفند 1394 )
» وقتی حقیقت از دست وزارت کشور هم در می رود!! ( سه شنبه 1 دی 1394 )
» نشست خبری شهردار و رییس شورای شهر بسطام با اصحاب رسانه +تصاویر ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» بسطام در کش و قوس ثبت جهانی است/ بازدید متوسط سالانه ۸۰۰ توریست خارجی ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» مقدمات دفن پروفسور شهریار عدل در مجموعه تاریخی بسطام فراهم می شود ( جمعه 5 تیر 1394 )
» قلعه نو خرقان ،روستای هدف گردشگری ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» مجموعه فرهنگی -تفریحی کهکشان بسطام نیازمند توجه ویژه مسؤولین ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» جاده جنگل ابر ،آری یا خیر ؟! ( جمعه 22 اسفند 1393 )
» جشن سالروز صبوری و متانت مردم مظلوم شهرستان بسطام +درددلی کوتاه با رییس دولت تدبیر و امید ( جمعه 5 دی 1393 )

نویسندگان

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


سایت خبری تحلیلی شهرستان بسطام

ایجاد کننده وبلاگ : بسطام فردا