تبلیغات
بسطام فردا

LOGO

 
شهردار بسطام گفت: ارتقاء بسطام  یک مصوبه است، قانون است، عرف است، اخلاق است، حق است و به حول قوه الهی حتما این مصوبه اجرائی خواهد شد و چه بهتر این است که بزرگان و موثرین در اجراء این مصوبه پیشقدم شوند تا دلخوری بیش از این بین مردم دو منطقه ایجاد نشود.

نشریه پارسیای قومس به سردبیری سعید ایمانی مصاحبه ای را با ریاست شورا و شهردار شهر نمونه گردشگری بسطام انجام داده است که به شرح ذیل می باشد:

با توجه به اینکه همه ما می دانیم که مصوبه شهرستان شدن بسطام بصورت رسمی در روزنامه رسمی چاپ شده و مسائل قانونی آن انجام شده و فقط مسئله ابلاغ آن مانده است که با تغییر دولت ،رویکرد جدید به جهت متوقف شدن این پروسه بر سرکار آمده و نهایتا دولت این طرح ها را فریز کرده است ولی ما در عمل شاهدیم که شهرداری و شورای شهر بسطام با نصب بنری در ابتدای مرز دوکوهه اعلام می کند که به شهرستان بسطام خوش آمدید، آیا این نگاه و این عملکرد به نظر شما چالشی را در جهت اتحاد دو شهر بوجود نیاورده است؟ در مورد این دلخوری چه نظری دارید؟

شهردار بسطام در پاسخ به این سوال عنوان می کند که بعد از سفر ریاست جمهوری وقت به شهرستان شاهرود و اعلام اینکه بسطام شهرستان شده است ما با مصوبه شورای شهر و هماهنگی لازم با استاندار و فرماندار وقت این بنر نصب کردیم.  از همان سال این بنر درست در ابتدای محدوده جغرافیایی منطقه بسطام نصب شده و در طی این سالها نیز به واسطه فرسودگی یکبار بنر تعویض شده است و ما اینکار را با مصوبه شورای شهر بسطام و هماهنگی استاندار و فرماندار وقت و بدور از حساسیت ها و در جهت مصوبه شهرستان شدن بسطام انجام دادیم.

مصوبه شهرستان شدن بسطام در تاریخ 92/1/18 در هیئت دولت تصویب می شود و سفر هیئت دولت و رئیس جمهور در تاریخ 92/1/21 بود و ما پس از سفر ریاست جمهور و با پروسه ای که توضیح دادم نسبت به نصب این بنر اقدام کردیم .

شهردار بسطام در ادامه افزود اگر به پروسه انتخاب شهردار دقت کنیم می بینیم که شورا را مردم و شهردار را شورا که نماینده مردمند انتخاب می کنند و در حقیقت شهردار به نوعی نماینده مردم خواهد بود که باید حافظ منافع آنها باشند .

من بارها اعلام کرده ام که خط قرمز من مردم و منافع آنها است و اگر صادقانه اعلام کنم قسمت عمده منافع مردم در حد فاصل دو کوهه تا سه راهی مجن است، سرمایه عظیم شهر بسطام در همین نقطه است که قسمت بزرگی از درآمد های مردم و شهرداری را با دریافت عوارض آن پاسخگوست پس من به عنوان شهردار با کدام عقل و منطقی باید از منافع مردم و شهرداری عقب نشینی کنم ؟ نه قانون به من اجازه می دهد و نه وجدانم.

پس من دقیقا علاوه بر اینکه باید مصوبات شورا را به منصه ظهور برسانم در عین حال باید از داشته های این منطقه نیز دفاع کنم و فکر نمی کنم نصب یک بنر در ابتدای مرزهای  سرزمین شهرستان بسطام خارج از عرف و باعث ایجاد تنش باشد بلکه برعکس نشانه ای از حمایت آشکار مردم و منافع این منطقه است که باید از طریق عرفی و هم از راه قانونی به آن احترام بگذاریم و هماهنگونه که عرض کردم ما باید در شهرستان نگاههای خود را تغییر دهیم و برای درجا زدن و جلوگیری از پیشرفت و ارتقاء یک منطقه دست به هرکاری نزنیم این نگاهها به ولله نه تنها باعث پیشرفت نمی شود بلکه همانگونه که شاهدیم روز به روز به مشکلات معیشتی مردم از جمله بیکاری و رکود خواهد انجامید.

حال سوالی که مطرح می شود این است اگر انتزاع و جدا شدن و ارتقاء یک منطقه بد بود پس چرا سمنان در این مورد پیشقدم شده و اینقدر مصّر است ؟ مگرنه این است که شهرستان سمنان در طی همین چندساله گذشته به سه شهرستان سمنان ، مهدیشهر و سرخه تقسیم شده است . در طول تمام سالهای گذشته عمر مدیریتی بنده ، همیشه یک جمله را شنیده ایم که سمنان جلوی پیشرفت ما را میگیرد پس چرا شهر شاهرود خود دچار این قضیه می شود و از پیشرفت و ارتقاء منطقه ای مثل بسطام جلوگیری می کند ؟

آیا وقت آن نرسیده که ما هم همکاری و مساعدت را از شهر سمنان یاد بگیریم ؟ کماکان اینکه اعتقاد دارم اگر ارتقاء یک منطقه بد بود ، سمنانی ها به هیچ وجه پیشقدم نمی شدند و سرخه و مهدیشهر را از خود جدا نمی کردند . مگر به غیر این است که الان شهرستان سمنان فقط دارای یک بخش مرکزی است ؟ مگر چیز دیگری هم دارد ؟ نه شهری و نه بخشی دارد که در تابعیت سمنان باشد .

ما اعتقاد داریم فصل الخطاب تمام اینگونه موارد قانون است و ما حتی یک لحظه هم بی قانونی نکرده ایم و براساس همین قانون از مرز دو کوهه به بعد خط قرمز شهرستان بسطام است و هیچ بسطامی از این خط قرمز عدول نخواهد کرد .

محمدعلی یعقوبیان در ادامه افزود: به همین خاط و حفظ مرزهای جغرافیایی نامه ای به امضاء امام جمعه سابق، نماینده سابق و فرماندار به وزیر راه و شهرسازی نوشته شد و در آن درخواست شد تا جاده ی قدیمی مجن به دهملا احیاء شود که متاسفانه اینکار امکان پذیر نشد و نتیجه نداد و بعد از این اقدام، اقدامات دیگری از طریق بزرگان شهرستان انجام شد که مسئولین کشوری با استناد به قانون و روزنامه ی رسمی کشور که مشخصات شهرستان بسطام زا ذکر کرده بود این پیشنهادات را قبول نکردند و عنوان کردند که همه امور باید بصورت قانونی باشد و اینگونه پیشنهادات و توافقات بعدی محلی از اعراب ندارد.

ما اعتقاد داریم که در این مباحث عدالت بصورت صحیح اجرا نشده است. ببینید اگر ما در استقرار ادارات مقداری اینگونه نگاه ها را تغییر می دادیم و قسمتی از ادارات را به بسطام منتقل می کردیم آیا در خدمت رسانی در شهرستان شاهرود اینقدر مشکل داشتیم ؟

شما به محل استقرار دانشگاه آزاد نگاه کنید، در کجا قرار دارد؟ ورزشگاه 15 هزار نفری اگر درست جانمایی می شد آیا در بحث انتقال آب و خدمات به این دو مجموعه لازم بود تا اینقدر هزینه شود؟ و آیا منطقه بسطام محل مناسب تری برای این دو مجموعه نبود؟ آیا ما باز اینقدر دغدغه داشتیم .
من باز تکرار میکنم تفکر حاکمیتی برای این شهرستان دچار اشکال است . نگاه، نگاه بسته ایست ما اعتقاد داریم که شهرستان شدن بسطام حق است و بر اساس قانون و روزنامه رسمی که مراحل قانونی آن طی شده باید این حق را به مردم این منطقه داده شود و سوال من این است اگر بسطام شهرستان شود چه آسیبی به منطقه بخصوص شاهرود وارد می شود؟

بغیر از اینکه ارتقاء بسطام نسبت مستقیم با ارتقاء شاهرود دارد پس بیاییم دست ازین افکار غلط برداریم و دست در دست هم دیگر دهیم و شکوفائی این قسمت از استان را رقم بزنیم.

و در نهایت سوال من از بزرگان شهرستان و موثرین این است که چرا با ارتقاء بسطام به شهرستان مخالفت می کنید؟ چه توجیهی برای این رفتار فراقانونی دارید؟

محمدعلی یعقوبیان در قسمت انتهای صحبت های خود عنوان می کند که ما مدام در جلسات مختلف از مشکلات اشتغال و آمار بالای بیکاری در شرق استان شنیده ایم و مسئولان مدام در حال ابراز این آمار ها هستند ولی من به شما می گویم مشکل اشتغال و آمار بالای بیکاری بیشتر به خاطر تفکر حاکم بر این منطقه است ما اگر بخواهیم رشد کنیم و نگاه خود را تغییر دهیم آیا سمنان در این مسیر سنگ اندازی خواهد کرد؟ به والله که اینطور نیست و مشکل اصلی ما نگاه هایی است که در این منطقه وجود دارد و ما خود جلوی رشد و پیشرفت منطقه را با این نوع نگاه ها و برخوردهای سبک گرفته ایم .

 ارتقاء بسطام  یک مصوبه است، قانون است، عرف است، اخلاق است، حق است و به حول قوه الهی حتما این مصوبه اجرائی خواهد شد و چه بهتر این است که بزرگان و موثرین در اجراء این مصوبه پیشقدم شوند تا دلخوری بیش ازین بین مردم و دو منطقه ایجاد نشود.

امیدوارم هرچه زودتر، این تفکرات غلط و فسیل از بین برود و ما در وهله اول شاهد یک انقلاب فکری دراین مناطق و سپس رشد و پیشرفت و تعالی این مناطق زرخیز باشیم.

ما در طی چند سال گذشته خواستیم که این منطقه پیشرفت کند و در سایه همدلی و همراهی با کمک خداوند متعال و همراهی شورای محترم بسطام و همکاری مردم فهیم بسطام در این منطقه هستیم.

آقای خدامی در پاسخ به این سوال اینگونه عنوان میکند : بحثی که در حال حاضر وجود دارد این است که نگاه جامعی که باید در جهت رشد و اعتلای شهرستان وجود داشته باشد موجود نیست.

ما بدنبال اصلاح نگاه ها هستیم و ما برای همین پیش قدم شدیم و از شورای محترم وقت شاهرود خواستیم تا جلسه ای با هم داشته باشیم و آنها دعوت ما را پذیرفتند و در بسطام در خدمت این عزیزان بودیم و در ان جلسه عنوان کردیم که ما بدنبال مشترکات موجوددر این مناطق باشیم  و در جهت پررنگ کردن آنها بکوشیم مثلا در آنجا مطرح شد که در همین جهت یک جاده سلامت بین دو شهر در مسیر اتوبان برقرار کنیم تا گامی موثر را در حوزه سلامت برداریم و قرار شد تا ما زیر ساخت ها را مهیا کنیم و شورای شهرستان شاهرود به آسفالت آن بپردازد منتهی بعد از آن جلسه در کمال ناباوری این آقایون مطرح کردند که ما با بسطام توافق کردیم که حریم شاهرود را از دوکوهه به ابتدای سه راهی مجن منتقل کنیم و این اولین اتفاق در سال 78 بود که ماحصل تغییر دیدگاه ها این شد که شورای شهر وقت شاهرود بدنبال مسائل دیگری باشد .

ما اگر اقدامی هم کردیم در مجموعه حریم بسطام کردیم و لاغیر و اگر عنایت داشته باشید حریم ابتدائی شهر بسطام تا سرچشمه بوده و حتی مغازه هایی که در ضلع جنوبی سرچشمه قرار دارد از بخشداری بسطام مجوز اخذ کرده اند ولی با تغییراتی که در سال 64  انجام شد ، حریم بسطام از سرچشمه به دوکوهه انتقال یافت و مسئولین کشوری در آن سال حریم بسطام را از دو کوهه به راس کوه تپال قرار داد و علت آنرا مرز جغرافیایی طبیعی در نظر گرفتند و ما بعد از این در حریم طبیعی شهر بسطام این اقدامات را انجام دادیم و به هیچ جا چشم و نظری نداشتیم . الا اینکه از طرف مقابل این دیدگاه وجود داشت و بارها انتقال حریم شاهرود را از دوکوهه به سه راهی مجن را مدنظر قرار میدادند.

متاسفانه این دیدگاه غلطی است مگر نه اینکه سال های سال آب شرب شهر شاهرود با حفر چاه های عمیق و قنات با دبی حدود 600 لیتر بر ثانیه از منطقه بسطام تامین میشود. این دبی آب یعنی تقریبا یک رودخانه آب از این منطقه رد میشود و آب شرب یک بحث انسانی و ملی است و این دیدگاه غلطیست که ما بخاطر آب شرب یک شهری مثل شاهرود که بحث امنیتی است ، منطقه جغرافیایی و حریم شهرها را تغییر دهیم مگر کسی می تواند و آیا انسانی است که جلوی عبور این آب را بگیرد و مانع عبور این آب شود؟ پس چگونه است که با این عنوان و بهانه ای که به هیچ وجه امکان پذیر نیست به بحثی باطل و نشدنی بپردازیم؟ با بهانه قرار دادن اینکه بسطام در صورت شهرستان شدن مشکلی را در جهت انتقال این آب بوجود خواهد آورد و به غیر از اینست که حتی کوچکترین مشکلی در موضوع مهم و حیاتی انتقال آب در طول 40 یا 50 سال گذشته بوجود نیامده است؟ و اگر واقعا سابقه ای است بفرمایند و اعلام کنند که چه زمانی مردم بسطام جمع شدند و جلوی انتقال آب را گرفتند و همانگونه که عرض کردم بحث انتقال آب علاوه بر اینکه مسئله انسانی و اخلاقیست مسئله ای امنیتی و ملی میباشد.

 در اینجا باید عرض کنم که متاسفانه طرح این مسائل، مسائل بچگانه و عوام فریبانه است که طرح آن واقعا با غرض ورزی و بدون کارشناسیست کما اینکه ما اعتقاد داریم در طول این سالیان دراز، با توجه به اینکه این حجم زیاد آب از سفره های زیرزمینی برداشته شده ، اقدام مناسبی در جهت جایگزین کردن آنها انجام نشده بغیر از سدخاکی نعیم آباد که در حقیقت تکاپوی این حجم زیاد آب را نخواهد داشت.

البته تاسیس سد مجن به زعم بنده اقدام خوب و موثری است که می تواند گام مهمی در جهت تامین آب شرب و کشاورزی منطقه داشته باشد ولی متاسفانه در این بخش نیز شاهد هستیم، با توجه به اینکه کارکرد این سد در وهله اول تامین آب شرب شهر شاهرود است ولی متاسفانه تامین هزینه های آن از اعتبارات بخش بسطام است یعنی در حقیقت با احداث سد مجن قسمت اعظمی از آب شرب شهر شاهرود و توابع آن تامین میشود ولی در عمل منابع مالی آن از اعتبارات بخش بسطام هزینه می شود.

و سوال این است که طرحی به این عظمت چرا در ردیف بودجه ملی دیده نشده است و از محل اعتبارات استانی، شهرستانی و منطقه ای باید هزینه کرد گردد یعنی اینکه همین سد قسمت اعظمی از بودجه بخش بسطام را بلعیده است.

 به همین جهت در طی سالهای اخیر پروژه دولتی در بخش بسطام استارت نخوده است و در مورد سوال شما باید عرض کنم که ما در طی هماهنگی که با مسئولین وقت ،یعنی فرماندار و استاندار انجام داده ایم و کسب تکلیف کردیم با توجه به اینکه این مصوبه حالت قانونی پیدا کرده آیا اجازه می دهید تا  بنر شهرستان شدن بسطام را نصب کنیم و آنها اعلام کردند که انجام دهیم و ما این بنر را درست در مرز جغرافیایی شهر بسطام نصب کردیم.

آقای خدامی، رئیس شورای شهر بسطام در پایان از مسئولین عالی دولت در استان، علی الخصوص استاندار محترم استان خواست در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و بخاطر حرمت و احترام مردم شهید پرور منطقه ای که از هزار شهید شهرستان شاهرود، بیش از 460 شهید تقدیم انقلاب کرده در اجرائی کردن این مصوبه و قانون بکوشد و جوابگوی نیازهای بحق این مردم نجیب و دوست داشتنی باشند که تمام خواسته های خود را بصورت آرام و با صلح انجام داده اند.

مردمی که به این نظام اعتقاد راسخ دارند و چه بسا که طولانی شدن این پروسه و بی توجهی به این خواسته قانونی و شرعی آنها خدایی ناکرده باعث دلسردی آنها به مسئولین بلند پایه شهرستان و استان و کشور خواهد شد.

خدامی افزود ما بعنوان خادمان مردم در شورای شهر بسطام دیگر هیچ جوابی برای این خواسته ی بحق آنها نداریم و از آنجا که اعتقاد داریم که دولتمردان ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حق جو ، حقگو و حق طلب هستند و با صحبت هایی که با این عزیزان داشتیم اعلام کردیم که نیازی به اعتراضات خیابانی که متاسفانه یک بار هم اتفاق افتاد نیست ولی متاسفانه 3 سال ازاین مصوبه شهرستان شدن بسطام در روزنامه رسمی کشور میگذرد و هیچ اتفاق خاصی نیافتاده و ما امیدواریم که به این مطالبات بحق مردم مخصوصا از طرف نماینده شهرستان های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی و همچنین نماینده عالی دولت در استان یعنی جناب آقای دکتر خبّاز پاسخ شایسته ای در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر داده شده و با شهرستان شدن بسطام امید وافری به دولت محترم تدبیر و امید در این منطقه حاصل گردد.

امام جمعه محترم،منتخبان و خادمان مردم در شورای شهر بسطام، شهردار و بقیه مسئولین آبرو و حیثیت خود را در جهت آرام نگه داشتن فضا گذاشته ایم و امیدواریم پاسخ مناسبی از طرف دولتمردان در استان و کشور به این صبر و متانت مردم فهیم این منطقه داده شده و با ابلاغ شهرستان بسطام در آستانه انتخابات موجی از امید در بین مردم دمیده شود.

انشاا...


برچسب ها : بسطام , شهرستان بسطام , اجرای مصوبه شهرستان بسطام , نصرت اله خدامی , محمدعلی یعقوبیان , شهردار بسطام , رییس شورای شهر بسطام ,

آخرین مطالب

 
» غبار فراموشی بر چهره تکیه مزج نشست/ تخریب به جای تعمیر ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» خلاق؛ واژه گم شده از گردشگری ایران/ پتانسیل صنایع، شهرها و اقشار خلاق می تواند حرکت کُند گردشگری را سرعت بخشد. ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» ریاست شورای شهر بسطام: نمره شهردار بسطام در عملکرد، نمره بالای 20 می باشد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» فصل الخطاب قانون است و شهرستان بسطام اجرا خواهد شد/ارتقاء بسطام نسبت مستقیم با ارتقاء شاهرود دارد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» تیم سه گانه شهرستان بسطام بر سکوی سوم کشور ایستاد ( شنبه 7 اسفند 1395 )
» راه طولانی مجموعه تاریخی منحصر بفرد بسطام برای ثبت جهانی ( چهارشنبه 4 اسفند 1395 )
» سایمون گفت می توانی ورودی المپیك 2018 را بگیری ( یکشنبه 9 اسفند 1394 )
» وقتی حقیقت از دست وزارت کشور هم در می رود!! ( سه شنبه 1 دی 1394 )
» نشست خبری شهردار و رییس شورای شهر بسطام با اصحاب رسانه +تصاویر ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» بسطام در کش و قوس ثبت جهانی است/ بازدید متوسط سالانه ۸۰۰ توریست خارجی ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» مقدمات دفن پروفسور شهریار عدل در مجموعه تاریخی بسطام فراهم می شود ( جمعه 5 تیر 1394 )
» قلعه نو خرقان ،روستای هدف گردشگری ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» مجموعه فرهنگی -تفریحی کهکشان بسطام نیازمند توجه ویژه مسؤولین ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» جاده جنگل ابر ،آری یا خیر ؟! ( جمعه 22 اسفند 1393 )
» جشن سالروز صبوری و متانت مردم مظلوم شهرستان بسطام +درددلی کوتاه با رییس دولت تدبیر و امید ( جمعه 5 دی 1393 )

نویسندگان

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


سایت خبری تحلیلی شهرستان بسطام

ایجاد کننده وبلاگ : بسطام فردا