تبلیغات
بسطام فردا

LOGO

 
محمدعلی یعقوبیان متولد سال 1349 و از بچه های جهبه و جنگ است. شهرداری است که بومی بسطام و ساکن شهر بسطام است. کار خود را در سال 1375 در شهرداری بسطام شروع کرده و مقطعی را نیز در شهرداری کلاته خیج به عنوان کارشناس، معاون و سرپرست این شهرداری نیز بوده است.

از سال 83 با طی سلسه مراتب در شهرداری بسطام از روابط عمومی این شهرداری به شهرداری آن نیز نائل امده است. از سال 91 بر مسند شهرداری بسطام نشسته و تاکنون شهردار بوده است.

بودجه شهرداری را در طی این سالها بر اساس آمارهایی که ارائه کرد حدود 300 درصد رشد داده و در جذب سرمایه گذارهای بخش خصوصی آمار بسیار موفقی دارد. در کمتر از 4 سال چهره شهر بسطام را دگرگون کرده و اکنون شهربسطام بر اساس حجم سرمایه گذاریهایی که انجام شده تبدیل به قطب گردشگری و شهر نمونه شده است.

خبرنگار هفته نامه پارسیای قومس نیز به همین جهت در یک روز سرد زمستانی با حضور در محل شهرداری بسطام گفتگوی جالبی را با شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر بسطام انجام داده که در ادامه به سمع و نظر شما مخاطبان فرهیخته این نشریه می رسد.

محمدعلی یعقوبیان در پاسخ به سوالی مبنی بر بودجه شهرداری بسطام عنوان می کند که در سال 91 بودجه شهرداری دو میلیارد و سیصد میلیون تومان بود و با توجه به اینکه بنده شهرداری را در اواخر سال تحویل گرفتم با کمک همکاران خود در این مجموعه توانستیم 100% بودجه را در آن سال محقق کرده و به بدهی های جاری این مجموعه سامان دهیم.

شهردار بسطام در ادامه می افزاید در آن سالها با شدت و حدتی که داشتیم پا به عرصه گذاشته و چون بعد از سالها تغییر مدیریتی در این مجموعه به وجود آمده بود ، محکوم به کار مضاعف بودیم و با راهنمایی عزیزان شورای دوره سوم و کمک خداوند متعال از پس این تغییر برآمدیم و بودجه مصوب آن سال را محقق کرده و تا حدودی جواب مطالبات به حق این مردم فهیم را دادیم.

در سال 92مصوبه بودجه شهرداری بسطام را با رقمی حدود چهارمیلیارد و سیصد میلیون تومان و با رشد حدود 200 درصدی تحویل شورا دادیم تا یک گام مهم و اساسی در جهت رفع عقب ماندگی های شهر بسطام در حوزه مدیریت شهری برداریم.

این رقم بودجه در سال 94 به رقم شش میلیارد و سیصد میلیون تومان رسید که الحمدا... با لطف عزیزان شورا و مساعدت مردم خوب بسطام توانستیم در تمام این سالها 100 % بودجه را محقق کنیم.

در سال 95 با توجه به رکود حاکم برمناسبات کاری و سرمایه گذاری و وضعیت موجود در منطقه ، بودجه مصوب خود را با رقمی معادل پنج میلیارد و هفتصد میلیون ارائه کرده و الحمد ا... با توجه به زمان باقیمانده تا پایان سال تا به حال توانسته ایم با این اوضاع ، معادل چهارمیلیارد و دویست میلیون تومان محقق کنیم و امیدوارم تا پایان سال به تحقق 100 درصدی بودجه نائل آییم.

امیدوارم در سال 96 که مصادف با پایان دوره کاری بنده و شورای چهارم نیز هست با کمک مضاعف در خدمت همشهریان عزیز بسطام بوده و با ارائه بودجه ای به مراتب بالاتر از سال 95 در جهت رشد و اعتلای این منطقه گام برداریم.

تمام تلاش بنده و همکارانم در شهرداری بسطام این بوده که علاوه بر تحقق بودجه ، بدهی های موجود را نیز بپردازیم تا در عمل تعهدی را برای نفر بعدی در سمت شهرداری بسطام باقی نگذاریم.

از محمدعلی یعقوبیان در مورد علل گرایش او به سرمایه گذاری خصوصی در شهر بسطام و در حوزه مدیریت شهری سئوال کردیم که بر اساس آماری که ما در دست داریم شهرداری بسطام با جذب سرمایه گذاری این بخش در حدود 20 میلیارد تومان و فعال کردن بخش خصوصی عملا حدود 4 برابر بودجه مصوب خود در سال 95 گام برداشته و اصولا چنین نگرشی از کجا نشات می گیرد؟

شهردار بسطام در پاسخ عنوان کرد که با توجه به اینکه ما در سال 86 مصوبه ای را در دولت سابق مبنی بر تبدیل شهر بسطام به شهر نمونه گردشگری را داشتیم ولی عملا تا زمانی که بنده زمام شهرداری بسطام را در اختیار گرفتم کار اجرایی و زیربنایی در این مورد انجام نشده بود ، این قضیه را یک فرصت دانسته و نیازمند این بودیم تا با دادن امتیازاتی به بخش خصوصی و جذب سرمایه این عزیزان شاهد رشد و ارتقای چندین برابری این حوزه باشیم.

عزیزان شورا مخصوصا ریاست محترم شورا با توجه به تجربه ای که در این زمینه داشتند نیز با ارائه طرحهای مختلف و همچنین جذب سرمایه گذار کمک شایانی به این مجموعه کردند و همانگونه که امروز شاهدیم شهر بسطام نه تنها به صورت اسمی بلکه به صورت عملی و گویا تبدیل به منطقه ای برای جذب گردشگر شده است که در این حوزه یکی از دغدغه های مهم این منطقه یعنی ایجاد شغل برای همشهریان عزیز حاصل شده است.

این رقم سرمایه گذاری یعنی حدود 20 میلیارد تومان چون به صورت خصوصی انجام شده در بودجه شهرداری منظور نشده و با تبدیل کاربری یکسری از اراضی، عملا تبدیل کاربری صورت گرفته و ارضی ما با این فعل و انفعالات به مایملک و اموال شهرداری تبدیل شده که دارای ارزش افزوده ای چند برابری شده است به عنوان مثال مجموعه کهکشان، دالاهو، شهر بهشت و مجموعه تبلغاتی ما ، مجموعه میدان بار که در این مجموعه با دادن زمین و پروانه به بخش خصوصی وارد معامله شده و با نسبت  55 به 45 مبادرت به ارزش افزوده ی چندین برابری کرده ایم.

با انتقال میدان میوه و تره بار عملا ما علاوه بر ارزش ازوده ی این املاک شاهد جمع آوری صنوف مزاحم و انتقال آنها برای ارائه خدمات به همشهریان عزیز بودیم.

خدمات دیگری نیز در میدان سازی و نیز بازسازی میدان اصلی شهربسطام و نیز خدمات رسانی و جدول گذاری فضای سبز وبستر سازی نیز در شهرک رضوی که فاصله ای در حدود یک کیلومتری با شهر بسطام نیز دارد انجام دادیم ، جایگاه CNG  بسطام را بهسازی کردیم که دارای نمای خوبی باشد.

محمدعلی یعقوبیان در مورد توسعه زیر ساخت های شهر بسطام عنوان کرد که تفکر ما ، تفکر توسعه ای بود از آنجایی که ما مصوبه شهر نمونه گردشگری را داشتیم در ابتدای کار مطالعاتی را روی این مصوبه انجام داده و دریافتم که با این مصوبه به راحتی بزرگترین کارها را می شود انجام دادو با انجام این کار عملا ما نباید دغدغه اشتغال را داشته باشیم و این نیز با تکیه بر زیر ساختهای طبیعی مانند موقعیت جغرافیایی ، وجود مجموعه تاریخی بایزید، ابولحسن خرقانی، مجموعه سنگ چخماق، جنگل ابر، جنگ اولنگ و مناطق گردشگری که در خود شهر بسطام وجود داشت و با توجه به این پتانسیل ها فکر کردم که اگر درست فکر کنیم و برنامه ریزی انجام دهیم و مجموعه بخش خصوصی را بتوانیم در این مسیر همراه کنیم قطعا می توانیم موفق باشیم .

در ابتدای این امر با توجه به اینکه قسمتی از پارک چغولگیر را به شرکت توسعه گردشگری استان واگذار کرده بودیم از طریق میراث فرهنگی پی گیری کردیم که آیا این شرکت کاری را انجام خواهد داد یا نه و بعد از کلی پیگیری موفق شدیم دوباره بر اساس تفاهم نامه ای این پارک را به مجموعه خود برگردانیم.

بعد از این بخش خصوصی را در این منطقه فعال کرده و استارت گلخانه را نیز در شهر بسطام زدیم .

بعد از این اقدامات با توجه به پتانسیل بسیار بالایی که در پارک سرآسیاب داشتیم و مراجعات زیادی از مهمانها و گردشگران به این منطقه می شد به این فکر افتادیم که نسبت به احیاء و کاربری خوب آنجا اقدام کنیم و از آنجا که مجموعه زمینهای شهرداری در آنجا داشت نسبت به واگذاری و فعال کردن بخش خصوصی در این منطقه اقدام کردیم.

تفکر ما توسعه ای بود و قطعا اگر این بحرانهای سال 94 و مخصوصا 95 نبود در اجرای این پروژه ها مطمئن باشید که رشد بسیار زیادی را کسب می کردیم.

محمدعلی یعقوبیان در قسمت دیگری از این مصاحبه عنوان میکند که اعتقاد شخصی من اینست که در این قسمت پتانسیل زیادی وجود دارد و اگر مسئولین شهرستان شاهرود، در رشد و شکوفایی شهر بسطام همت کنند مطمئن باشید که ما مشکل اشتغال را در شهرستان شاهرود نخواهیم داشت چون در کنار شاهرود ما یک منطقه وسیع و پر انرژی در بسطام داریم که اگر نگاه های بد و تفرقه ها کنار گذاشته شود و ما به فکر مردم و اشتغال باشیم مطمئن باشید که ما دغدغه ای در مورد اشغال و ایجاد شغل نخواهیم داشت.

رئیس شورای شهر شهر بسطام در مورد اینکه مجموعه شورا و شهرداری بسطام با چه تفکری توانستند در سالهایی که رکود اقتصادی حاکم بود، به رونق و شکوفایی برسانند عنوان کرد:

ماحصل حضور چند دوره ما در شورای شهر بسطام که از تعداد اعضای حاضر دو نفر سابقه حضور سه دوره ای در این شورا را داشته و نیزفرد دیگری که سابقه حضور به عنوان شهردار بسطام را بمدت ده سال در کارنامه خود دارد باعث شد تا نسبت به پتانسیل ها و ظرفیت های این شهر، مجموعه شناخت کاملی را داشته باشد و نیز نیروهای جوان تر و متخصص که در این دوره شورا حضور دارند باعث شد تا نیروی جوانی با آمیزشی از تجربه در کنار همدیگر باشند و همینطور حضور جناب آقای یعقوبیان در مسند شهرداری و انرژی مضاعفی که از خود نشان می دادند ما را وا میداشت تا همکاری و همدلی بیشتری را با این مجموعه داشته باشیم.

مجموعه تجربیاتی را هم که نیز از سفر به کشورهای خارجی نظیر ایتالیا ، لبنان و... داشتیم را به کار گرفتیم تا با این تجربیات و نیز انرژی شهردار سخت کوش و جوان با ریسک بالا به برداشتن گامهای مهم و موثر سپری کنیم .

مهمترین وظیفه خود را حمایت از برنامه های شهردارمحترم و در اختیار گذاشتن تجربیات خود به ایشان می دانستیم و با توجه به اینکه مصوبه بسیار خوبی بعنوان  یکی از 14 شهر نمونه گردشگری کشور را در سال 86 در اختیار داشتیم و برنامه های خوبی را بعد از آن از طریق شهردار در اختیار داشتیم حتی با توجه به اینکه از سال 1392 تقریبا در کشور شاهد رکود بودیم به دو جهت اجرای این برنامه ها بدنبال بخش خصوصی رفتیم . یکی اینکه سرمایه خوبی را در اختیار داشتند و دیگر اینکه به جهت همین سرمایه گذاری نسبت به حفظ و نگهداری آن سعی بیشتری از خود نشان می دادند بهمین جهت برنامه ای را جهت برون سپاری این مدیریت به بخش خصوصی شروع کردیم.

آقای شهردار به اتفاق شورا، برنامه ای را جهت جذب بخض خصوصی آغاز کردند ولی متاسفانه شاهد حمایت خوبی از مجموعه مدیریت شهرستان درین بخش نبودیم تا بتوانیم هرچه سریعتر به کمک دستگاه های مسئول زیرساخت ها را مهیا کنیم . متاسفانه یا کمک ها نبوده یا بصورت قطره چکانی بوده که نتوانست جوابگوی این برنامه باشد.

رئیس شورای شهر بسطام در مورد پرسشی مبنی بر اینکه چه نمره ای را به شهردار منتخب شورا میدهند عنوان کرد:

این سوال به نظر من بسیار فنی و تخصصی است و اگر ما در دو قسمت عملکردی و برنامه ریزی بخواهیم جواب دهیم در مورد عملکردی به ایشان از نمره 20، بالای  20 و در جهت برنامه ریزی رضایت داریم و از نمره 20، به ایشان 20 می دهیم.

از ایشان میزان رضایتمندی بسیار بالاست و شهردار محترم در همان مسیری که مصوب بوده و برنامه ریزی شده حرکت کرده اند و در این سالها که سالهای سختی بوده ایشان تلاش مضاعفی داشته اند و ما از این قضیه بسیار خوشحالیم.

شهردار بسطام در ادامه توضیحاتی را در مورد جمعه بازار بسطام ارائه دادند و عنوان کردند که راه اندازی جمعه بازار بسطام در اواخر دوره سوم شورا شروع شد و هزینه های زیادی را شهرداری جهت تکریم مردم و کسبه انجام داد که با توجه به هارمونی موجود در منطقه مردم علاوه بر خرید از این مجموعه می توانستند در آیین عبادی – سیاسی نماز جمعه شرکت کنند و هم از امام زاده موجود در این منطقه نیز زیارتی را انجام دهند.

در اوج فعالیت جمعه بازار بسطام که الحق و الانصاف کارهای خوبی در آنجا انجام شده بود متاسفانه صدایی از جنس اینکه این جمعه بازار باعث شده تا میزان مشارکت مردم در نمازجمعه شاهرود کم باشد بالاخص از سوی مدیران شهری شاهرود شنیده شد و آنها خواستار شدند تا این بازار به روز دیگری موکول شود و بر اساس صحبت هایی که بین دو شورا انجام شد آنها خواستار این بودند که جمعه بازار بسطام به روز دیگری موکول شود و ما نیز با توجه به اینکه بیشتر به جهت حمایت از کشاورزان و عرضه بدون واسطه محصولات این عزیزان به خریداران منتقل شود و نیز متقابلا از آنها خواستیم تا روز دیگری را معین نمایند که متاسفانه این امر محقق نشد .

پایه شروع کار جمعه بازار بسطام بر اساس این بود که چون بسطام به صورت کشاورزی بود بتوانیم محصولات کشاورزان را بصورت بی واسطه به مردم منتقل کنیم که هم به نفع کشاورزان باشد و هم به نفع مردم خریدار.

محمدعلی یعقوبیان در ادامه افزود همه چیز بر منوال خود بود تا اینکه مدیریت شورا و شهرداری شاهرود تغییر کرد و متاسفانه ما شاهد رویکرد بدی در بحث تعامل آنها با دستگاه های دیگر بودیم. بعنوان مثال در بحث همین جمعه بازار با توجه به اینکه ما محوطه ای را دیوار کشی کرده بودیم ، آسفالت مجموعه را انجام داده بودیم و هم مردم خریدار و هم کسبه راضی بودند .
به ناگاه شهرداری شاهرود با اقدامی مداخله جویانه به رایزنی با برخی از فروشندگان جمعه بازار بسطام پرداخت و به آنها قول داد تا در مکانی مناسبی همین شرایط را در شاهرود برای آنها مهیا کند که این مسئله را خود کاسبان به ما انتقال دادند. کسبه ای که مقیم بسطام بودند در همین جا ماندند و کسبه شهرهای دیگر به جهت وعده ای که به آنها دادند به شاهرود رفتند.

تا اینکه در بازدیدی که استاندار سابق از بسطام داشتند عده ای از کسبه به ایشان مراجعه کرده و نسبت به انتقال جمعه بازار بسطام به شاهرود گلایه کردند، آقای استاندار نیز به فرماندار محترم ماموریت دادند تا این مسئله را بررسی و حل نماید .

آقای هاشمی در محل فرمانداری جلسه ای را با بنده و آقای میرفانی گذاشته و ما عنوان کردیم که مشکلی با این قضیه نداریم و این درخواست کسبه می باشد ولی در کمال ناباوری شهردار شاهرود عنوان کرد که جمعیت این بازار متعلق به ماست و من گفتم که هم جمعیت برای شما باشد و هم جمعه بازارش برای شما باشد!

ولی عرض ما این بود که بیایید تفکر درست داشته باشیم و اگر فکرمان پیشرفت شهرستان است پس به مجموعه که شکل گرفته و جان دارد احترام بگذاریم. اگر دغدغه ما مردم و اشتغال است پس به آن ایمان داشته باشیم نه اینکه فقط حرف بزنیم و در عمل به فکر مسائل دیگری باشیم این نگاه، نگاه بدی است.

حتی اگر مجموعه ای به این فکر باشد چه بهتر است که خودش فکر تولید کند، خودش ابتکار داشته باشد نه اینکه ضمن خراب کردن یک مجموعه، خود نیز موفق عمل نکند و فقط به فکر تقلید ناصحیح باشد.

خوب نتیجه کار چه شد، شهردار بسطام با هزینه کردی معادل 80 میلیون تومان آن هم در سال 87 برای رفاه کسبه و مردم با یک نگاه بد مواجه می شود و در عمل شاهدیم که نه مردم منتفع می شوند و نه کسبه محترم.


برچسب ها : بسطام , شهردار بسطام , محمدعلی یعقوبیان , نصرت اله خدامی , شاهرود ,

آخرین مطالب

 
» غبار فراموشی بر چهره تکیه مزج نشست/ تخریب به جای تعمیر ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» خلاق؛ واژه گم شده از گردشگری ایران/ پتانسیل صنایع، شهرها و اقشار خلاق می تواند حرکت کُند گردشگری را سرعت بخشد. ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» ریاست شورای شهر بسطام: نمره شهردار بسطام در عملکرد، نمره بالای 20 می باشد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» فصل الخطاب قانون است و شهرستان بسطام اجرا خواهد شد/ارتقاء بسطام نسبت مستقیم با ارتقاء شاهرود دارد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» تیم سه گانه شهرستان بسطام بر سکوی سوم کشور ایستاد ( شنبه 7 اسفند 1395 )
» راه طولانی مجموعه تاریخی منحصر بفرد بسطام برای ثبت جهانی ( چهارشنبه 4 اسفند 1395 )
» سایمون گفت می توانی ورودی المپیك 2018 را بگیری ( یکشنبه 9 اسفند 1394 )
» وقتی حقیقت از دست وزارت کشور هم در می رود!! ( سه شنبه 1 دی 1394 )
» نشست خبری شهردار و رییس شورای شهر بسطام با اصحاب رسانه +تصاویر ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» بسطام در کش و قوس ثبت جهانی است/ بازدید متوسط سالانه ۸۰۰ توریست خارجی ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» مقدمات دفن پروفسور شهریار عدل در مجموعه تاریخی بسطام فراهم می شود ( جمعه 5 تیر 1394 )
» قلعه نو خرقان ،روستای هدف گردشگری ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» مجموعه فرهنگی -تفریحی کهکشان بسطام نیازمند توجه ویژه مسؤولین ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» جاده جنگل ابر ،آری یا خیر ؟! ( جمعه 22 اسفند 1393 )
» جشن سالروز صبوری و متانت مردم مظلوم شهرستان بسطام +درددلی کوتاه با رییس دولت تدبیر و امید ( جمعه 5 دی 1393 )

نویسندگان

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


سایت خبری تحلیلی شهرستان بسطام

ایجاد کننده وبلاگ : بسطام فردا